Notice: Trying to get property of non-object in /home/podknpl1/public_html/przyladek/wp-content/plugins/gt3-photo-video-gallery/core/cpt/gallery/init.php on line 294
luty 2019 – przyLĄDEK historii

Browsed by
Miesiąc: luty 2019

Henryk Worcell – Gorący dzień w Heinzendorfie (cz. 1)

Henryk Worcell – Gorący dzień w Heinzendorfie (cz. 1)

Grupa nasza, składająca się z kilkunastu ludzi zbliżała się do wsi Heinzendorf. Prócz mnie, przyjaciela mego Błażewicza i jego żony Marii, byli to ludzie z Podhala, spod Zakopanego. Więc młody, w nędzy wychowany, Staszek Ustupski; jakiś, energiczny, małego wzrostu człowiek, nazwiskiem Wiater, podobno rzeźnik pokątny; jakaś urodziwa, wiecznie nas zagadująca i wiecznie schlebiająca baba Pitońka, o której później dowiedzieliśmy się wiele brzydkich rzeczy; jakiś Jasiek w wojskowych spodniach, były milicjant, o oczach chytrze latających na wszystkie strony, jak gdyby miał…

Read More Read More

Krzyż pokutny w Stójkowie

Krzyż pokutny w Stójkowie

Krzyże pokutne to proste w formie i wykonaniu kamienne krzyże wystawiane przez zabójców w miejscu popełnionego czynu. Krzyż, lub kapliczka, były jednym z elementów niezbędnych do tego, by uniknąć skazania. Średniowieczne kodeksy karne przypisywały zabójstwo do kategorii przestępstw mogących podlegać rozstrzygnięciu według systemu kompozycyjnego. System ten łączył zarówno element kary, jak i pieniężne […] Czytaj więcej…  

Kamienny krzyż w Trzebieszowicach

Kamienny krzyż w Trzebieszowicach

W Trzebieszowicach, przy polnej drodze, zaraz za wiaduktem kolejowym, stoi kamienny krzyż z ciekawą symboliką. Powszechnie uważa się, że został postawiony ku pamięci rolnika zabitego przez piorun w czasie prac polnych, co przedstawiono na cokole figury w postaci dwóch scen. Wyjaśnienie jest jednak trochę inne. Czytaj więcej…