Notice: Trying to get property of non-object in /home/podknpl1/public_html/przyladek/wp-content/plugins/gt3-photo-video-gallery/core/cpt/gallery/init.php on line 294
styczeń 2019 – przyLĄDEK historii

Browsed by
Miesiąc: styczeń 2019

Zdzisław Dumański

Zdzisław Dumański

Wspomnienie pośmiertne o Zdzisławie Dumańskim Urodzony 1.01.1946 r. w Wejherowie, zmarł 29.01.2012 r. w Lądku Zdroju. Już od dziecka był niewygodnym obywatelem dla władz PRL, bo już w wieku dziesięciu lat został wyrzucony z szeregów ZHP. Odbyło się to na specjalnie zorganizowanym apelu. Czytaj więcej…

Kamienny krzyż w Trzebieszowicach

Kamienny krzyż w Trzebieszowicach

Na wzniesieniu Koleba (niem. Kolbeberg) położonym około 1,5 km na południe od miejscowości Trzebieszowice znajduje się niepozorny kamienny krzyż. Wygrawerowany jest na nim w języku niemieckim fragment Ewangelii św. Mateusza: […] Czytaj więcej…

Lądeckie dzwony, cz. 1

Lądeckie dzwony, cz. 1

W książce “Bad Landeck/Schlesien. Bilder aus einer deutschen Stadt” Richard Hauck poświęcił jeden z rozdziałów lądeckim dzwonom. Dość długo sądziłem, że chodzi o dzwony z kościoła parafialnego. Teraz jestem niemal pewny, że opis dotyczy dzwonów z Sanktuarium Matki Boskiej Uzdrowienia Chorych, pot. określanego Kaplicą Zdrojową (przed 1945 – Marien Kirche, Marienkapelle). W książce są następujące opisy: Dzwon pierwszy: Napis: HONORI D: GEORGII MARTIIRIS CONSECRA TA FVIT. (Litery zapisane kursywą to oczywiście chronostych lub chronogram – jeden ze sposobów zapisywania dat…

Read More Read More

Zbygniew Martynowski – Powojenne lata w Lądku Zdroju (cz. 2)

Zbygniew Martynowski – Powojenne lata w Lądku Zdroju (cz. 2)

Zostałem do niej wytypowany m. in. za wskazówką ówczesnego wicestarosty bystrzyckiego, W.Dziewulskiego, znającego mnie od strony mych zainteresowań. Z kolei ja, wiedząc to samo o bracie swoim Włodzisławie -za zgodą przewodniczącego komisji – jego wciągnąłem jako znającego teren wschodnich Łużyc Górnych (Bogatynia- Rychnów, Świeradów-Lwiniec, Mirsk, Lubań). Penetrował on „swój” teren jako lekarz zwierząt, ale skrzętnie notował spostrzeżenia krajoznawczo-nazewnicze. Jeszcze przed wojną wciągnąłem go do tej pracy, gdy przygotowywałem u profesora Kazimierza Nitscha pracę magisterską, opartą na gwarze i nazewnictwie samborskich…

Read More Read More

Zbygniew Martynowski – Powojenne lata w Lądku Zdroju (cz. 1)

Zbygniew Martynowski – Powojenne lata w Lądku Zdroju (cz. 1)

Jesienią 1945 roku przybyłem z profesorem M. Maleckim, jako jego asystent z Krakowa do Dusznik, gdzie dla potrzeb UJ zajęty został obecny Dom Wypoczynkowy „Chopin”. Nazwano go „Jagiellonią”. Tu profesor zorganizował kursy słowianoznawstwa. Były one w pewnym stopniu formą propagandy ówczesnych tzw. Ziem Odzyskanych, w szczególności Śląska. Miały wykazać nie tylko ich słowiańskość, lecz i polskość. Samorzutnie jeździłem po Śląsku m.in. dla odwiedzenia brata w Lubaniu, gdzie pracował on jako lekarz weterynarii zawodowo, ale społecznie odkrywał to, o czym mówiono…

Read More Read More

Kamienny krzyż

Kamienny krzyż

Nadal poszukujemy fragmentu krzyża, który został wyniesiony w bliżej nieznanych okolicznościach późną jesienią 2017 roku z cmentarza komunalnego. Był to fragment nagrobka. Podstawa zniknęła dużo wcześniej. Same okoliczności wyniesienia nie są bliżej znane, ale raczej nie zostało to uzgodnione z administratorem cmentarza. Wszelkie sygnały mile widziane.