Notice: Trying to get property of non-object in /home/podknpl1/public_html/przyladek/wp-content/plugins/gt3-photo-video-gallery/core/cpt/gallery/init.php on line 294
lipiec 2020 – przyLĄDEK historii

Browsed by
Miesiąc: lipiec 2020

Zbyszko Bednorz – Decyzja. Rzecz o człowieku odzyskanym (część 1)

Zbyszko Bednorz – Decyzja. Rzecz o człowieku odzyskanym (część 1)

Dzisiaj Piotr Żmuda wolałby nie wracać do domu. A jednak trzeba tę sprawę raz przeciąć. Chwila rozstrzygnięcia męczącego od dawna problemu zbliżała się z nieubłaganą koniecznością. Żmuda idzie wolno, ale wie, tym wolnym, ociężałym krokiem dojdzie do kresu dotychczasowego życia. Gerda już niemal zupełnie spakowana. Niech jedzie. A dziecko? No, to się jeszcze zobaczy. Dosyć. On sam zdecydowany jest zostać, choćby miały się powtórzyć wszystkie dotychczasowe sceny na raz. Cóż, u diaska, przeszkadza jej zostać? Mogliby przecież żyć spokojnie tak …

Read More Read More

Krzyż w Trzebieszowicach

Krzyż w Trzebieszowicach

Przy zjeździe z trasy Lądek-Zdrój – Kłodzko w kierunku Bystrzycy Kłodzkiej (do kamieniołomu Romanowo) w gęsto rosnącym bzie stoi mocno nadwyrężony zębem czasu krzyż. Cokół wraz z tablicą zachował się w całości. Sam krzyż, wykonany z piaskowca, uległ zapewne zniszczeniu i został zastąpiony nowym, wykonanym z lastriko. Niestety nie udało mi się określić ani daty ani fundatora krzyża. Być może był kiedyś uwieczniony na tylnej ściance cokołu, ale czas zrobiły swoje. Zresztą próby dokładnego obejrzenia tej ściany cokołu nie ułatwiał…

Read More Read More

Kapliczka domkowa w Trzebieszowicach

Kapliczka domkowa w Trzebieszowicach

Kapliczka domkowa w Trzebieszowicach z XIX lub początku XX wieku. Znajduje się niedaleko drogi prowadzącej z Lądka-Zdroju do Kłodzka, w pobliżu domu nr 83. Postawiona na planie prostokąta, murowana, otynkowana i przykryta dwuspadowym dachem. W obu ścianach bocznych niewielkie łukowate okienka. Elewacja frontowa i tylna zwieńczona trójkątnymi szczytami, które zasłaniają dach. Szczyt nad wejściem zwieńczony metalowym krzyżem. Nad wejściem do kapliczki wnęka zamknięta łukiem, pomiędzy nią a wejściem, na całej długości okap. Wejście do kapliczki także łukowate, zabezpieczone drewnianymi drzwiami….

Read More Read More

Ksiądz Maximilian Lipka

Ksiądz Maximilian Lipka

Ksiądz Maximilian Lipka – urodził się 25 października 1874 w Wriezen (obecnie powiat Märkisch-Oderland, land Brandenburgia). Nie udało nam się dotrzeć do tego jakie imię nosił jego ojciec, matką była Antonie z domu Steike. Maximilian święcenia kapłańskie przyjął 20 czerwca 1903 roku i sprawował posługę w parafiach: Kościół pw. św. Franciszka z Asyżu, Zaborze-Zabrze, Kreis Zabrze, 03.10.1903 – 20.11.1904; St.-Michael-Kirche (Kościół Archanioła Michała), Berlin, 20.11.1904 – 17.01.1908; Heilig Kreuz (kościół Świętego Krzyża), Wittstock, Kreis Ostprignitz, Missionspfarrei 17.01.1908 – 15.03.1915; Kirche…

Read More Read More

“Ojczyzna Swemu Obrońcy”

“Ojczyzna Swemu Obrońcy”

Miło nam poinformować, że dzięki podjętym przez Lądeckie Towarzystwo Historyczno-Eksploracyjne staraniom, udało się doprowadzić do oznaczenia insygnium “Ojczyzna Swemu Obrońcy” dwóch grobów weteranów pochowanych na lądeckim cmentarzu parafialnym. Osobami tymi są weterani wojny polsko-bolszewickiej (1919-1921): Franciszek Laskowski (1898-1956) – odznaczony Medalem Pamiątkowym za Wojnę 1918-1921 oraz Medalem Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości; Jan Lekwar (1896-1979) – odznaczony Krzyżem Niepodległości. Uhonorowanie obu będzie miało miejsce równo w stulecie Bitwy Warszawskiej. Do tej pory uroczystości na cmentarzu miały charakter oficjalny z udziałem władz województwa…

Read More Read More