Kapliczka fasadowa przy ul. Wiejskiej
Przy ulicy Wiejskiej znajduje się skromna kapliczka, której powstanie datowane jest na XIX wiek. W 2008 roku z inicjatywy Grzegorza, jednego z mieszkańców ulicy Wiejskiej, zainicjowano remont tego obiektu sakralnego. W trakcie prac remontowych odkryto za eksponowanym wówczas w kapliczce obrazem, drugi obraz – malowany na desce z wizerunkiem Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Autor obrazu pozostaje nieznany. Na odwrocie dzieła są natomiast informacje dotyczące jego dwukrotnej renowacji dokonanej przez Eduarda Riemanna.
Ed.Reimann
renov.pinx. 18 März 1869
oraz druga renowacja dokonana ręką tego samego konserwatora
Renovirt auf d.letzen Wunsch meines Bruders
Carl, an seinem Todestage 16.Septemb. 1909
Ed.R.
/Odnowiony według ostatniego życzenia mojego brata
Carla, w dniu śmierci 16. wrześ. 1909
Ed.R./
Próbowałem znaleźć informacje kim był Eduard Reimann. W książce Jana Sakwerda “Artyści Ziemi Kłodzkiej i z Ziemią Kłodzką związani w latach 1800-1945. Tom II” są informacje o malarzu i konserwatorze dzieł sztuki z Lądka-Zdroju o nazwisku Reimann, nosi on jednak imię Ignatz. Czas jego działalności przypada jednak dokładnie na okres renowacji obrazu z kapliczki przy ul. Wiejskiej.
Ignatz Reimann przeprowadził m.in konserwację figur świętych, autorstwa Michała Klahra st. w Bolesławowie (1873), wykonał polichromię neogotyckiej ambony, autorstwa Albrechta Thamma, w Bystrzycy Kłodzkiej (1874) czy też konserwował ołtarze w kościele parafialnym w Międzylesiu (1882). Niestety, przy każdym opisie prac przy dziełach jakie opisałem znajduje się lakoniczna informacja – wykonał/odnowił malarz Reimann z Lądka, bez podania imienia.
Eduard Reimann natomiast konserwował krzyż wiszący niegdyś obok arboretum (1888 r.), czy też odnawiał figury z Góry Oliwnej w Bolesławowie (1873 r.).
Czy Eduard i Ignatz byli spokrewnieni? Czy może to ta sama osoba używająca dwóch imion? Na chwilę obecną trudno to stwierdzić.
Wracając zaś do kapliczki – 10 lat temu (15 sierpnia 2009 r.) poświęcenia wyremontowanej kapliczki z kopią obrazu (oryginał został zdeponowany na parafii) dokonał ksiądz Marek Połochajło. Wykonanie kopii obrazu ufundowali mieszkańcy ul. Wiejskiej.
/Zdjęcie 7 i 8 w galerii pochodzą ze strony https://polska-org.pl i są autorstwa gps°/
[supsystic-gallery id=37 position=center]