1 Lądecki Festiwal Historii – relacja
Efektem imprezy organizowanej po raz pierwszy przez Lądeckie Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne oraz Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu było 16 wydarzeń w postaci wykładów, koncertów, dyskusji, filmów, warsztatów i wystaw.
W organizację festiwalu włączyły się Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku-Zdroju, Stowarzyszenie Kultura u Źródeł, oraz – jako partner – Uzdrowisko Lądek-Długopole S.A.
Imprezę w piątek rano otworzyły warsztaty dla młodzieży prowadzone przez edukatorki z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN: “Muzeum w pudełku. Miasteczko Malki”. Tego samego dnia, po południu miało miejsce oficjalne otwarcie Festiwalu, którego dokonali burmistrz Lądka-Zdroju Roman Kaczmarczyk i przewodnicząca rady miejskiej Małgorzata Bednarek. Następnie odbył się recital inaugurujący Festiwal w wykonaniu Karoliny Lizer, która wykonała utwory twórców polskich i żydowskich.
Następnie otworzona została wystawa fotografii wybitnych przedstawicieli wspólnoty żydowskiej w Landeck in Schlesien: “Żydzi w Lądku: Zaginiona społeczność”. Po wystawie oprowadzał Tomasz Kontek, członek Lądeckiego Towarzystwa Historyczno-Eksploracyjnego.
Sobota stała pod znakiem spaceru “Śladami lądeckich Żydów”, w czasie którego po miejscach związanych z historią Lądka-Zdroju i lądeckich Żydów oprowadzali autorka publikacji o Żydach na Dolnym Śląsku Tamara Włodarczyk i Krystian Takuridis.
Sobotnie popołudnie stało zaś pod znakiem dwóch wykładów. Najpierw była to prelekcja Urszuli Rybickiej z wrocławskiej Fundacji Żydoteka o życiu żydowskim we Wrocławiu w XIX i XX wieku.
Następnie miało miejsce spotkanie z dr. Ignacym Einhornem i prezesem TSKŻ Arturem Hoffmanem, które poprowadziła Tamara Włodarczyk. Tematyką spotkania był “Dolny Śląsk jako żydowska Ziemia Obiecana”.
Od godz. 16 w sali widowiskowej CKiR miała miejsce projekcja filmu dokumentalnego “Mein Traum, meine Liebe, meine Hoffnung”, który opowiadał o życiu lądczanki Evy Sandberg-Siao. Po filmie odbyło się spotkanie z niemiecką reżyserką filmu, Martiną Fluck oraz z Lucyną Adamską-Wulicz, polską uczestniczką ekipy filmowej.
Pełen wrażeń dzień zakończony został koncertem plenerowym Urszuli Makosz z zespołem z repertuarem pieśni żydowskich w językach jidisz, hebrajskim i ladino.
Niedziela, 5 czerwca, rozpoczęła się od oprowadzenia po lądeckich cmentarzach i opowieściach o pochowanych tam ludziach z finałem na lądeckim cmentarzu żydowskim. Oprowadzali Tomasz Kontek i Krystian Takuridis.
Następnie, w samo południe, w Kaplicy Zdrojowej odbył się koncert muzyki synagogalnej w wykonaniu Kwartetu Chóru Synagogi pod Białym Bocianem we Wrocławiu. Koncert poprowadził twórca chóru Stanisław Rybarczyk.
Po koncercie odbyły się dwa spotkania, pierwsze o zagładzie cmentarzy żydowskich poprowadził Krzysztof Bielawski.
Na zakończenie imprezy odbyło się spotkanie autorskie z Konstantym Gebertem, publicystą, założycielem miesięcznika “Midrasz”. Podczas spotkanie autor mówił o swojej najnowszej książce “Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło.”
Przebieg imprezy przeszedł najśmielsze oczekiwania jej pomysłodawców.